Pdf Kitap Arşivi

Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi Pdf indir

Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi pdf indir, türünde kaleme alınan Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi kitap ile ilgili özet bilgiler. Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi kitabı yazar Donna Rosenberg tarafından kaleme alınmıştır. Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi kitabı 13,5 x 19 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi kitabın Türkçe İmge Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi pdf oku, Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi PDF yandex, Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dünya Mitolojisi-Büyük Destan ve Söylenceler Antolojisi PDF Oku

Dünya Mitolojisi Sümer, Hitit, Babil ve Eski Mısır uygarlıklarından Yunan, Roma ve Kuzey Avrupa’ya; Britanya Adaları’ndan Pasifik Adaları’na; Uzakdoğu halklarından Eskimolar’a; Afrika’dan Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar, yeryüzünün farklı kültürlerine ait 59 büyük söylen ve destanını içeriyor.

Dona Rosenberg, dünya mitolojisini coğrafi ve kültürel bölümlemelerle yedi ana başlık altında irdelerken karşı karşıya geldirmayı kolaylaştırmak için her kültürden yaratılış, bereket ve kahramanlık öykülerine yer veriyor: Homeros’un İlyada ve Odysseia’sı, Vergilius’un Aeneas Destanı; Gılgamış ve Kral Arthur Destanları bunların içinde en fazla bilinenler. Ayrıca lanetli bir yüzük ve hazine kazanarak uyuyan bir savaşçı kızı kurtaran Töton kahramanının öyküsünü anlatan Sigurd Destanı; dünyayı güvenli bir yer yapmak için canavarlarla savaşan bir kahramanın iç dünyasını anlatan Beowolf Destanı; ödevine bağlılığıyla halkına örnek olan bir Hint kahramanının serüvenlerini anlatan Ramayana Destanı, eski bir doğulu kahramanın tanrılıkla insanlığın aynı olduğu bir dünya çapındaki serüvenlerini anlatan Kotan Utunnai Destanı, kahramanlığın ne olduğunu sorgulayan Afrika destanları Gassire’in Lavtası ve Mwindo insanca zaafların kötülüğün zaferine yol açışını anlatan Aztek destanı Quetzalcoatl, doğa koşullarıyla çatışmanın zorluğunu anlatan Eskimo destanı Sedna ve dünyanın dört bir yanından daha başka bir çok söylen, tarihsel dayanakları, yazınsal çözümlemeleriyle aktarılıyor. Dünya Mitolojisi, dünyanın büyük söylenlerine giriş niteliğiyle mitoloji okurları için olduğu kadar güzel bir yazın seçkisi, kapsamlı bir dünya mitolojisi arayışında olanlar için de vazgeçilmez bir başvuru kaynağıdır.

 

ÇEVİRMEN:Atıl Ulaş Cüce, Bengü Odabaşı, Erdal Cengizoğlu, Erhan Kuzhan, Koray Akten, Kudret Emiroğlu, Tahir Kocayiğit, Tuluğ Kenanoğlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu