Pdf Kitap Arşivi

Dokumacılar Pdf indir

Dokumacılar pdf indir, Tiyatro türünde kaleme alınan Dokumacılar kitap ile ilgili özet bilgiler. Dokumacılar kitabı yazar Gerhart Hauptmann tarafından kaleme alınmıştır. Dokumacılar kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Dokumacılar kitabın İmge Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dokumacılar pdf oku, Dokumacılar PDF yandex, Dokumacılar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dokumacılar PDF Oku

XIX. yüzyılın ortalarına doğru Almanya… Silezya’da çuhalar ayaklanıyor. Yoksulluğa karşı bir savaş, bir direniş, bir özsavunma. Alman natüralizminin bir başyapıtı. Yazarına Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran bir oyun. Polisin yasakladığı, Prusya Parlamentosu’nun günlerce kavga ettiği bir olay eser.

Almanya 1848 Mart Devrimi öncesini yaşıyor. Vahşi kapitalizm. Liberalleşmeyle ve zanaatçılıktan sanayileşmeye geçişle işleri ellerinden alınan dokumacılar sefaletin kucağına itiliyor.

Sırtına geçirecek bir gömleğe, ayağına geçirecek bir çarığa muhtaç garibanlar! At leşiyle açlıklarını bastıran yığınlar! Bulabilen için köpek etinin ziyafet yemeği olduğu, cezavenin özgürlüğe yeğlendiği çaresizlik ortamı. Çağdaş gerçekçiliğin öncüsü Hauptmann, “Schopenhaur merhameti sevgi olarak anlarken, sevgiyi merhamet olarak görür. Bu biçimdeki bir merhamet duygusu Dokumacılar’ı yazmanın nedeni olabilir. Ama aynı derecede sosyal adalet düşüncesinin dürtüsü de” diyor eseri için. Dokumacılar bir edebiyat eseri olmaktan öte, çağın büyük sorununun bizzat ramp ışıklarına çıkışıdır. Zengin yoksul zıtlığının sarsıcı tabloları perde perde gözlerimizin önünde sergileniyor. İnsan yığınlarının açlığı, sefaleti ve çığlığı canlandırılıyor; yoksulluk ve çaresizlik, suskun ağzını açarak avazı çıktığı kadar bağırıyor! Sanat eyleme dönüşüyor! Okurken, hadiselerin tanığı değil, bizzat yaşayanı oluyor insan.

Sayfa Sayısı: 124

Baskı Yılı: 2001

Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu