1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım Pdf indir

Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım Pdf indir
0

Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım pdf indir, İslam Prestij türünde kaleme alınan Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım kitap ile ilgili özet bilgiler. Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım kitabı yazar Şefik Can tarafından kaleme alınmıştır. Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2006 ile basılmıştır. ebatında olan Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım kitabın Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım pdf oku, Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım PDF yandex, Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Divan-ı Kebir Seçmeler – 4 Kitap Takım PDF Oku

“Büyük Divan” manasına gelen Dîvân-ı Kebîr, Hz. Mevlâna’nın heyecanla, gönül coşkunluğuyla dile getirdiği ilâhî aşk şiirlerini toplayan kitabın adıdır. Beyit sayısı altı ciltlik Mesnevî beyitlerinin toplamının iki misli, yani Dîvân-ı Kebîr’in rubâî beyitlerini de dahil edersek, elli bine yaklaşmaktadır. Okuyuculara sunduğumuz bu Dîvân, Tahran Üniversitesi profesörlerinden Firûzanfer merhumun büyük ebatta yedi cilt halinde neşrettiği çalışma esas tutularak hazırlanmıştır.

Bir Dîvân-ı Kebîr beytinde, Hz. Mevlâna şöyle söyler: “Ben sözü aşkla dile getiriyorum. Çünkü dersi aşktan alıyorum. Ben canımı onun önüne koyuyorum, ona armağan ediyorum, çünkü o pek azını kabul eder, her şeyi kabul etmez.” Muhammed İkbal de bir şiirinde “Bir müslüman âşık değilse kâfirdir.” demiştir. Hz. Mevlâna da “Ben aşkı olmayan birinin insanlığını inkâr ederim.” (Dîvân-ı Kebîr, III/1610) buyurmuştur. Yani bu şiirleri diğer şairlerin şiirleri ile mukayese etmeyiniz; bunlar ilâhî aşk ile kendinden geçmiş bir velinin gönlünden gelen sesleridir.

Sayfa Sayısı: 1790

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ötüken Neşriyat