Pdf Kitap Arşivi

Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 Pdf indir

Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 kitap ile ilgili özet bilgiler. Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 kitabı yazar Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 kitabın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 pdf oku, Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 PDF yandex, Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Devlet-i Aliyye – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Köprülüler Devri 3 PDF Oku

Devlet-i ‘Aliyye’nin birinci cildi Osmanlı Devleti’nin bir beylikten Balkanlar ve Ortadoğu’ya hükmeden kuvvetli bir imparatorluğu dönüşümünü konu alır. İkinci cilt ise padişah otoritesinin zayıfladığı ve yok olduğu 17. Yüzyılın ilk yarısındaki iktidar mücadelesini inceler ve Köprülü Mehmed Paşa’nın mutlak bir otoriteyle veziriazamlığa gelmesiyle sonlanır. Devlet-i ‘Aliyye’nin üçüncü cildi, merkezi devlet otoritesinin yeniden kurulduğu Köprülüler dönemini mercek altına alıyor. Bir yandan bu sürede yaşanan mâli krizi Avrupa’da yaşanan Fiyat Devrimi ile ilişkili olarak değerlendirirken, diğer yandan da Orta-Avrupa’da Habsburglarla süren uzun iktidar mücadelesini ayrıntı kısmıyla konu alıyor. Bu büyük meselenin bunun yanında Venedik’le Akdeniz ve Ege’de, Fransa’yla Cezayir’de süren ihtilafları da inceliyor. Mali ve siyasi bunalıma karşı çözüm arayışları ve bu çerçevede yazılan ıslahat layihalarını mercek altına alıyor.

Bu cilt, hem Macaristan’daki bir buçuk yüzyıllık Osmanlı hâkimiyetinin sonunu hız kazandıran, hem bu yöredeki en mühim müttefik olan Kırım Hanlığı’yla ilişkilerin kaderini belirleyerek Rusya’nın yeni bir güç olarak bölgede ortaya çıkışının ilk belirtilerinin görülmesine neden olan İkinci Viyana Seferi’yle sonlanıyor.

Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu