1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Dersim’in Kayıp Kızları Pdf indir

Dersim’in Kayıp Kızları Pdf indir
0

Dersim’in Kayıp Kızları pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Dersim’in Kayıp Kızları kitap ile ilgili özet bilgiler. Dersim’in Kayıp Kızları kitabı yazar Kazım Gündoğan Nezahat Gündoğan tarafından kaleme alınmıştır. Dersim’in Kayıp Kızları kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Dersim’in Kayıp Kızları kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dersim’in Kayıp Kızları pdf oku, Dersim’in Kayıp Kızları PDF yandex, Dersim’in Kayıp Kızları PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dersim’in Kayıp Kızları PDF Oku

“Kız kardeşim 2-3 yaşlarındaydı. Adı Xece (Hacer). Bizi Ovacık’ta toplamış kafileler halinde Hozat üzerinden Elazığ’a götürüyorlardı. Yüzlerce belki binlerce insan. Yara bere içinde, aç susuz, perişan. Ben 13 yaşlarındaydım. Her şeyi bugün gibi hatırlıyorum. Subaylar güzel kız çocukları almak istiyorlardı. Kız kardeşim çok güzeldi. Bir subay kız kardeşimi annemden zorla almak istedi. Annem vermedi. Pertek köprüsüne sıra geldiğinde orada mola verildi. Aynı subay tekrar geldi ve annemden zorla aldı. Ağladı. Ne yaptıysa aldı. ‘Evlatlık alacağım. Ona bakacağım,’ dedi subay. Sadece kız kardeşim alınmadı tabii. Çok kız çocuğu alındı. Aynı zamanda amcamın kızı da alınıp götürülüyor. Amcamın kızının adı Tege idi.”

Xece’nin, Tege’nin başına gelenler ‘münferit olay’ değil. 1937/1938 “Tunceli Harekâtı”ndan sonra çok sayıda kız çocuk ailelerinden alındı – kimisi zaten anne babasız kalmıştı. Yatılı okullara verildiler, bazıları da subaylara yahut bürokratlara evlatlık olarak teslim edildi. Aslını söylemek gerekirse 1926’dan 1950’ye kadar değişen yoğunluklarla süren bu uygulama, Dersim kırımının vahim cephelerinden biridir.

Nezahat ve Kazım Gündoğan, senelerca uğraşarak, sebatla, Dersim’in bu kayıp kızlarının izini sürdüler. Kendileriyle, yakınlarıyla konuştular. Bu kitapta, yüzü aşkın ‘vaka’ yer alıyor: Ailesinden, kökünden koparılmış bireylerin çile dolu hikâyelerinden parçalar… Annelerin çocuklarından, hatta arada bir kendilerinden sakladıkları sırların hikâyeleri…

Sayfa Sayısı: 608

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık