1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri Pdf indir

Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri Pdf indir
0

Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri pdf indir, Botanik türünde kaleme alınan Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri kitap ile ilgili özet bilgiler. Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri kitabı yazar Riyat Gül tarafından kaleme alınmıştır. Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri kitabı 16,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri kitabın Alternatif Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri pdf oku, Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri PDF yandex, Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri PDF Oku

Bitkileri tanımlamaya olan ilgim, uzun seneler önce başladı. Rengarenk ve farklı şekillerde var olan bu dünyayı, doğayı seven herkesin fark ettiğinden ve merak ettiğinden eminim. Bu hususta yazılan ve özellikle görsel materyal içeren kitaplar bir elin parmaklarını geçmiyordu. Çiçek fotoğraflarına bakınca hepsi birbirine andıran, fakat farklı adlarla anılan bitkilerin birbirinden nasıl ayrıldığını öğrenmenin bir yolu olmalıydı. Uzun araştırmalar sonucu bu koşullarda bunun tek bir yolunun olduğunu üzülerek fark ettim; 11 ciltten bir araya gelen, İngilizce yazılmış ve tamamen teknik terimlerle dolu “Flora of Turkey & East Aegean islands” adlı yayını okumayı öğrenmek.  Çok uzun bir süreyi botanik terimlerinin, bitkinin neresini dile getirdiğini öğrenmekle geçirdim. Kitapta çok az sayıda şekil olduğundan arada bir bir terimin karşılığını bulmak birkaç ay’ımı alıyordu. Bu dünyaya derinlemesine dalınca ilk işimin bunu çok sayıda olduğunu bildiğim amatörlerle paylaşmak ve bilimsel bir kaynak kitap yapmaya karar verdim. Bu amaçla 2009 senesinde Facebook’ta “Flora” grubunu kurup akabinde herkesin dağarcığındaki bilgi ve belgeleri içeren, tüm amatörler ve profesyonel bitki bilimcilerinin katkılarıyla bir araya gelen www.turkiyebitkileri.com adlı web sitesi kuruldu.
Bu kitabı, bitki dünyasını amatör bitki severlere kolaylık sağlamak yolunda bir başlangıç oluşturmak maksadıyla yazdım. Gittikçe sayılarının artmakta olduğunu sevinerek gördüğüm diğer bitki kitaplarından farklı olarak bu kitapta her bitkinin, onu benzerlerinden ayıran ayrıntı kısmını oklar çıkararak ve ufak açıklamalarla vurgulamaya çalıştım
Kitap, 4 yıl süreyle her iki yarımadanın erişilebilir hemen her yeri dolaşılıp alınan örneklerden teşhis edilen bitkilerden oluşturuldu. 800’ü aşkın bitki tanımlanmış, fakat bu sayıda türü içeren bir kitabın hacmi düşünülerek yalnızca yarımadada nadir ve/yahut endemik 270 kadar bitki dahil edilmiştir. Sıralamada daha bilimsel ve doğru olduğunu düşündüğüm familya ve cins sıralamasını yeğledim. Aynı cinse ait fakat renkleri farklı benzer iki bitkinin yan yana olmasının daha bilgilendirici olduğunu düşündüm.
Bu kitabın, bilim insanı ve amatör tüm doğaseverlere yararlı olmasını dilerim.

I interested in plants long time ago. I believe that every nature-lover noticed and wandered about this colorful and variegated  world. There were very few publicatons, particularly visual ones about Turkey’s native plants. I thought that there must be a way to correctly identfy the similar-looking but differently named plants when I took a look at their photographs. After a long search I sadly found that there is only one source for this: A book of eleven volumes, which is full of scientific terms and has been written in English, named “Flora of Turkey & east aegean islands”. I spent a long time to learn the botanical terms and to find the corresponding parts of the plants. As there were very few figures in that book, sometimes it took a few months to find only one term’s meaning. When I deeply interested in this world I decided that my second goal must be sharing information and publishing a book about plant identification, basically scientific but targeting amateurs who I was sure were in a great number. As a beginning, I founded a group in Facebook, namely “Flora” in 2009, and, subsequently a website, www.turkiyebitkileri.com, which contained information about our native plants both added by amateurs and the scientists.
By this book I aimed to faciliate the identification for amateur plant-lovers as a first step. I added some brief information and pointed  the distinguishing features of the plants by arrows, which are not found in other books about plants which have been published before and, pleased to see that they are increasing gradually in Turkey.
The book consists of many plants which were collected and scientifically identified from almost every accessible parts of the peninsulas following about four years’ research.  About 800 plants have been identified but only 270 of them, which are rare and/or endemics have been included for convinience. The plants were sorted in a scientific manner, first the families and then the genus, as I think it is more scientific and correct. Differently colored but otherwise very similar plants are displayed side-by-side in the book.
I wish this book will be useful for all nature-lovers, either the amateurs or the scientists.