Pdf Kitap Arşivi

Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e Pdf indir

Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e pdf indir, Yemek ve Tatlı türünde kaleme alınan Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e kitap ile ilgili özet bilgiler. Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e kitabı yazar Siren Tahtakıran tarafından kaleme alınmıştır. Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e kitabı 17 x 24 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2019 ebatında olan Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e kitabın Oğlak Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e pdf oku, Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e PDF yandex, Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Damağımdaki Tat-1900’lerden Günümüze Selanik’ten İzmir’e PDF Oku

Her evde bulunan olmazsa olmaz yemek tarifleri kimi zaman defterden koparılan bir kâğıt parçasına, arada bir ufak bir deftere kaydedilir. Solmuş, yıpranmış, mutfakta çalışılırken lekelenmiş bu tarifler anneden kızına, gelinine aktarılır, giderek zenginleşir. Ailenin mutfak belleğini oluşturan, sayısız kereler denenmiş ve başarısı kuşaklar boyu ispatlanmış bu tarifler birer Külkedisi’dir. İçerdikleri cevheri aile dışındaki tüketicilerin fark edebilmeleri için onları modern yemek edebiyatının kaidelerina uygun bir görünüme ve içeriğe dönüştürmek gerekir.

Damağımdaki Tat, Selanik’te yaşayan bir Osmanlı ailesinin iki kuşak ev hanımlarının 20. yüzyıl başlarından bu yana en özel yemeklerinin tariflerini topladıkları ufak defterin günyüzüne çıkarılmış hâli. Burada bulunan tarifler Osmanlı’nın İstanbul’dan sonar ikinci büyük kozmopolit kentindeki mutfak beğenileri ve çeşnilerini göz önüne seriyor. Siren Tahtakıran damağında izlerini taşıdığı büyükannelerinin yemekleri üzerinden bizi İmparatorluk Selanik’ine götürüyor. Ailesi aracılığıyla o kentin sanat, kültür ve toplumsal yaşamıyla tanıştırıyor. Bunun bunun yanında, sonunda bir dönemi büyüteç altına alan bu kitabın ufak bir tarif defterinden dünyaya geldiğuna inanmak kolay olmuyor.

Barış içinde birlikte yaşayan Selanik’teki etnik mozaiğin bir dönem ortak mutfağına ayna tutan ve keyifle okunan bu yemek kitabı, iyi bir lezzet envanteri oluşturmasının bunun yanında 20. yüzyıl başlarında Selanik’teki kalburüstü Osmanlı ailelerinin mutfağını tanıtan kalıcı bir belge niteliğinde.

Ahmet Örs
Gazeteci / Yemek Kültürü Yazar

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu