1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler Pdf indir

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler Pdf indir
0

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler kitap ile ilgili özet bilgiler. Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler kitabı yazar Adam Gazzaley tarafından kaleme alınmıştır. Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2019 ebatında olan Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler pdf oku, Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler PDF yandex, Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler PDF Oku

“Beynimiz olağanüstü bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Lakin yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?” 

Adam Gazzaley ve Larry Rosen bu basit sorudan yola çıkarak, şimdilerde hemen hepimizin muzdarip olduğu zihin dağınıklığı sorununu bir sinirbilimcinin ve bir psikoloğun bakış yönünden konu alıyor. Yazarlar kitabın ilk bölümünde insan beyninin bilişsel kontrol mekanizmasını açıklayarak şu gibi soruları yanıtlıyor: Bir hedefe odaklanmışken dikkatimiz neden basit bir şekilde dağılır? Bir işi bitirmeden diğerine geçmeye yatkın olmamızın evrimsel temeli nedir? Dikkatimizi birkaç şey içinde bölüştürmeye çalıştığımızda neler olur? Dikkat kapasitemiz yaşamımızın çeşitli evrelerinde nasıl değişir? İkinci bölümde, yüksek teknoloji dünyasındaki koşulların bilişsel kontrol mekanizmamız üzerindeki bozucu etkileri ele alınıyor: Bilişim çağında her an her türlü bilgiye ulaşabilmemiz dağınık zihinlerimizi nasıl etkiliyor? Bilgisayar, tablet ve mobil cihaz gibi cihazlar sürekli olarak daldan dala atlama eğilimimizi nasıl besliyor? Güvenliğimizi, sağlığımızı ve ilişkilerimizi tehdit ettiği durumlarda bile yüksek teknolojili cihazlarımızın cazibesine neden direnemiyoruz? Teknoloji bağımlılığımız can sıkıntısı ve endişe gibi içsel etkenleri nasıl artırıyor? Kitabın son bölümünde ise yazarlar, zihnimizin dizginlerini elimize almamıza yol gösterecek pratik ipuçları ve tavsiyeler sunuyor. 
Dağınık Zihin, topluca göz alıcı ekranların esiri olduğumuz şu zamanlarda, teknolojiyi daha bilinçli kullanmamızın önemini gözler önüne seren ayıltıcı bir kitap.