1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti Pdf indir

Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti Pdf indir
0

Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti kitap ile ilgili özet bilgiler. Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti kitabı yazar Hermes Trismegistus tarafından kaleme alınmıştır. Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti kitabın Mavi Kalem Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti pdf oku, Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti PDF yandex, Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Corpus Hermeticum-Hermetik Öğreti PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

Hermetik geleneğin temel belgelerinden sayılan Corpus Hermeticum’da bulunan metinler, bir çok felsefi ve dini bilginin fikir babası olan Hermes Trismegistus’a (Üç Kere büyük Hermes) atfedilmektedir.

Hermes’in kim olduğu hala büyük bir tartışma konusudur. Hermes, Thoth, Merkür, Hanok (Enoch) yahut İdris; Tanrı ile insan içindeki aracı ve yardımcı, yeraltı ile yerüstü içindeki bağlantıyı sağlayan gizemli kişi, bazılarına göre peygamber, filozof, bilge, Anubis ile birlikte ölülere eşlik eden insan, büyücü, simyacı, bilim ve yazının atası, ilk vücut geliştirme ustası ve daha bir çok öğretici unvanla bilinir. Yunan tanrısı Hermes ile Mısır Tanrısı Thoth isimli iki tanrı figürünün kaynaşmasıyla yaşanan Hermes-Thoth, en fazla da kadim çağların bilgeliğini Tufan’dan kaçıran kişi olarak anılır. Latince ismi Merkür’dür, İbraniler onu Hanok, Müslümanlar İdris olarak bilirler.

Tüm bu unvanlara karşın Hermes’in bir peygamber mi, filozof mu, bilim insanı mı yoksa yalnızca bir mit mi olduğunu değerlendirmeyi okuyucuya bırakıyoruz. Neticede ona atfedilen yazıların muazzam içeriği Hermes’in kimliğini belirleme endişesının önüne geçmiş veya tarih sahnesinde ihtilaflı bir şahsiyet olarak kalmasına neden olmuştur denilebilir. Bu kitap, işte bu ihtilaflı şahsiyetin farklı literatürlerde yer etmiş devasa külliyatının temel kaynağı sayılan Poimander’i ve onu takip eden 16 bölümlük diyalogları içermektedir.