Pdf Kitap Arşivi

Çizgili Kenar Notları Pdf indir

Çizgili Kenar Notları pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Çizgili Kenar Notları kitap ile ilgili özet bilgiler. Çizgili Kenar Notları kitabı yazar Levent Cantek tarafından kaleme alınmıştır. Çizgili Kenar Notları kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2007 ile basılmıştır. ebatında olan Çizgili Kenar Notları kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Çizgili Kenar Notları pdf oku, Çizgili Kenar Notları PDF yandex, Çizgili Kenar Notları PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Çizgili Kenar Notları PDF Oku

Türkiye’de toplumsal, ekonomik ve kültürel olarak dışlanmış, marjinalleştirilmiş olanlar, kenar mahallelerde yaşayanlar, yoksullar… mizah dergilerinde, çizgi romanlar-hikâyelerde nasıl resmediliyorlar? Çizgi roman kültürü üzerine incelemeleriyle tanıdığımız Levent Cantek’in derlediği kitapta, son yirmibeş yılda derinleşen sınıfsal yarılmaların, toplumsal tahayyüle nasıl yansıdığını gösteren çalışmalar yer alıyor.

Funda Şenol ve Levent Cantek, çizgi romanlarda kenar mahallenin nasıl tasvir edildiğine bakıyorlar. Levent Gönenç, 1970’lerin sonunda çıkan Mikrop dergisi üzerine incelemesiyle, bugün için çarpıcı bir mukayese çerçevesi sunuyor. Bugüne ilişkin canlı bir analiz ise, Serpil Aydos’un, son yirmibeş yıldaki ekonomik dönüşümün kültürel ve sınıfsal sonuçlarının LeMan’daki yansımalarını ele alan yazısında bulunabilir. Can Yalçınkaya, L-Manyak ve Lombak dergilerinde Cihangir semtinin temsillerine göz atıyor. Gökçen Ertuğrul-Apaydın, günümüzün çizgili mizah dergilerinde beden, erkeklik ve cinsellikle alakalı anlamlandırma mekanizmalarının izini sürüyor. Bir marjinal kategorisi olarak Kürtlerle alakalı iki makale var kitapta: Aydan Çelik, Ender Özkahraman’ın Orası Hikâyeleri’ni inceliyor, Mesut Yeğen de Doğan Güzel’in Qırıx kişiliğini.

Kendi çizgi roman dünyasını kenardakilerle kurmuş bir sanatçının, Ergin Ergönültaş’ın eserleriyle alakalı yazılar, kitapta başlıbaşına bir bölüm oluşturuyor. Şenol Bezci, Sevilay Çelenk ve Funda Şenol, üç pencereden Ergönültaş’ın Terso hikâyesini okuyorlar: Kenar mahalle algısı, mağdur-kahramanlar, yoksulluğun içine kapalılığı ve çaresizliği… Gürsel Korat ve Tanıl Bora ise Ergönültaş’ın başka bir hikâyesinden hareketle yoksulların/garibanların çizgi roman ve popüler edebî söylemdeki temsilleri üzerine düşünüyorlar.

Sayfa Sayısı: 175

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu