Pdf Kitap Arşivi

Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu Pdf indir

Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu kitap ile ilgili özet bilgiler. Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu kitabı yazar Bora İyiat tarafından kaleme alınmıştır. Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu kitabı 2014 sayfadan oluşmakta olup 13,5×21 ile basılmıştır. Türkçe ebatında olan Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu kitabın Kripto tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu pdf oku, Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu PDF yandex, Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bozkurt Atatürk – Türk’ün Bilge Başbuğu PDF Oku

 

Kitabın başlığı alışılmış başlıkların dışında. Atatürk’le alakalı böyle bir başlık önce yadırganıyor. Halbuki bozkurt bir sembol. Nasıl Fransızların sembolü horoz, Rusların sembolü ayı ise, Türklerin sembolü de bozkurttur. Ama ideolojik önyargılardan uzak Atatürk’ün önemini anlayabilmek için her şeyden önce onun yaşamını incelemek, neler yaptığını, neleri hangi düşünce içinde gerçekleştirdiğini iyi analiz etmek gerekir.

Atatürk, Türk milliyetçiliğini ve Türklüğü son derece önemsemiş ve Türk tarihinde mühim bir yere sahip olan “bozkurt” motifini de yaşamında hep öne çıkarmaya çalışmıştır.

TBMM’de, daha Cumhuriyet ilan edilmeden, 1922’de bozkurtlu pul çıkarmış takip eden senelerda da farklı bozkurtlu pullar piyasaya sürülmüştür. Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı), Atatürk’ün direktifiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet armasını seçmek için 1925’te bir yarışma açmış, yarışmayı Namık İsmail’in “bozkurt” figürlü eseri elde etmiştir. Yine Atatürk’ün isteğiyle 1935 senesinde Bozkurt markalı bir sigara çıkarılmıştı. Kahramanmaraş’ta, 1936 senesinde, Atatürk’ün emriyle “Bayrak Tutan Bozkurt Anıtı” yapılmıştır. Atatürk bozkurtu Türk’ün sembolü olarak benimsemişti. O kadar benimsemişti ki çalışma masasında, çağırma zili olarak bozkurt motifi kullanıyordu.

İşte bu kitap, 1919 senesinde esir edilmek istenen kutlu budununu hapsolduğu dağın ardından yeniden çıkgit gide artan bir BOZKURT gibi, kendi deyimi ile milleti muasır medeniyetler düzeysine yükseltmek için büyük bir mücadele veren TÜRK’ÜN BİLGE BAŞBUĞU Mustafa Kemal Atatürk’ün bu büyük mücadelesini okura sunma amacını gütmektedir.

-Prof.Dr. Cemalettin Taşkıran-

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu