1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Biyoçeşitlilik Pdf indir

Biyoçeşitlilik Pdf indir
0

Biyodeğişiklik pdf indir, Ekoloji/Çevre Bilim türünde kaleme alınan Biyodeğişiklik kitap ile ilgili özet bilgiler. Biyodeğişiklik kitabı yazar Carlo Petrini Stefano Mancuso tarafından kaleme alınmıştır. Biyodeğişiklik kitabı 1. Basım sayfadan oluşmakta olup 2021 ile basılmıştır. Türkçe ebatında olan Biyodeğişiklik kitabın Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Biyodeğişiklik pdf oku, Biyodeğişiklik PDF yandex, Biyodeğişiklik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Biyodeğişiklik PDF Oku

Yirminci yüzyılın başında iki binden fazla armut çeşidi yetiştirilirken, bugün manav tezgahlarındaki armutların %96’sını yalnızca iki çeşit oluşturuyor. Tıpkı binden fazla çeşide sahip patatesin yerini dört tanesinin alması gibi.

Süt makinası olarak algılanan Hollandalı Friesian ineğini yetiştirmek için kurban edilen diğer tüm inekler de armut ve patateslerle aynı akıbeti paylaşıyor.

“Verimlilik” adı verilen düşünce şekili, gıda üretiminde odaklanılan biricik kavram olmaya devam ederse domates, mısır, çilek ve daha nicesi aynı kaderi paylaşmaya mahkûm olacak, hatta çoktan oldu bile.

Bitkiler üzerine yaptığı müthiş çalışmalarla adını duyuran botanikçi bilim insanı Mancuso ile “Slow Food” ve “Terra Madre” oluşumlarının fikir babası, gazeteci-yazar ve aktivist Petrini, iki İtalyan, biyoçeşitliliği iki farklı bakış yönünden ve müthiş bir sezgiyle gündeme taşıyorlar.

Yoksullaşıyoruz. Dünya’nın kaderini kendine dert edinmiş bireylerin zihinlerini harekete geçiren Mancuso ile Petrini artık gelecekte değil gündelik yaşamımızda yüz yüze kaldığımız yoksulluğu tersine çevirmeye çabalıyorlar. Okuru, bir ilham kaynağı olarak doğaya bakmaveyavet ediyorlar. Bitkilerin kapasitesine açık zihinle ve sevgi dolu bir yürekle bakmayı becerebilirsek, insanlığın önüne yeni bir yaşam şekili serilebilir.         

Biyodeğişiklik bitkisinden hayvanına, gezegenin yeniden kazanmak zorunda olduğu bir zenginlik… Yeter ki insanlık, gerçek zenginliğin bu olduğuna ikna olsun.