Pdf Kitap Arşivi

Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı Pdf indir

Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı pdf indir, Ekoloji/Çevre Bilim türünde kaleme alınan Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı kitap ile ilgili özet bilgiler. Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı kitabı yazar Stefano Mancuso tarafından kaleme alınmıştır. Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı kitabı 224 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı kitabın 1. Basım Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı pdf oku, Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı PDF yandex, Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bitki Devrimi – Ekoloji Kitaplığı PDF Oku

Genelde bitkiler ile ilgili her detayı bildiğimizi ve artık gezegendeki bütün bitkilerin botanikçiler tarafından bulunduğunu düşünürüz. Oysa yalnızca 2015 senesinde iki binden fazla yeni tür bulundu. Bunlar öyle el değmemiş ormanların uzak köşelerine saklanmış mikroskobik türler diye sanılmasın. İçlerinden biri yüz tondan fazla ağırlığı olan, 45 metre uzunluğundaki Gilbertiodendron Maximum!

Dünyada 31 binden fazla bitki türünü ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz: Tıbbi amaçlı, besin olarak, tekstil ve yapı malzemesi olarak, enerji üretmesi için, hayvan yemi ve sosyal amaçlarla.

Dünyaca ünlü botanikçi Stefano Mancuso, bitkilere yalnızca bu amaçlarla değil, bize öğreteceklerini fark edip onlara ilham alarak bakarsak, sonuç müthiş olabilir diyor. İşte bu sürecin kendisi bitki devrimidir.

Yazar, bitkilerle hayvanlar içindeki çok temel bir farka gözleri üstüne topluyor. Hayvanlar merkezi bir sisteme sahipken, bitkilerde durum tam tersidir. Merkezi bir sistemleri olmadığı halde, etraflarındaki ortamı çok daha yüksek bir hassasiyetle algılarlar. Şartları gayet net bir biçimde değerlendirirler. Çok yönlü fayda zarar analizleri yaparlar. Çevresel uyaranlara karşı uygun eylemleri üstlenirler. Şaşırtıcı değil mi, bunları bitkiler mi yapıyor gerçekten?

Bu kitabın adını yazar, bu gerekçelerle Bitki Devrimi koymuştur. İtalyanca orijinalinden tastamam bir çeviridir hem bu isim hem de bu kitap.

Çok açık bir biçimde ve çok büyük bir hızla, insanlık son üç yüz yılda ürettiği yaşam şekilinin sonuna geliyor. Şanslıyız ki aynı insanlığın yine çok bi hayli hızlı bir biçimde bu yanlıştan dönme kabiliyeti var. Bir imkân olarak bitkiler, bize çıkış yolunu gösteriyor olabilir. Çok iyi bilinmekte ki bireylerin tamamı, hatta hayvanların tamamı gezegenden silinse, bitkiler yaşamaya devam edecek. Ama ya bitkiler yok olursa?

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu