1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Bir Kimlik Peşinde Türkiye Pdf indir

Bir Kimlik Peşinde Türkiye Pdf indir
0

Bir Kimlik Peşinde Türkiye pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan Bir Kimlik Peşinde Türkiye kitap ile ilgili özet bilgiler. Bir Kimlik Peşinde Türkiye kitabı yazar Feroz Ahmad tarafından kaleme alınmıştır. Bir Kimlik Peşinde Türkiye kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2010 ile basılmıştır. ebatında olan Bir Kimlik Peşinde Türkiye kitabın İstanbul Bilgi Üniv.Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bir Kimlik Peşinde Türkiye pdf oku, Bir Kimlik Peşinde Türkiye PDF yandex, Bir Kimlik Peşinde Türkiye PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bir Kimlik Peşinde Türkiye PDF Oku

4. Baskı

Türkiye’de tarihçilerin, siyaset ve toplum bilimcilerin yakında zamandan tanıdığı bir isim olan Feroz Ahmad, bu son eserinde Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan günümüz Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan sürecin toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel veçhelerini ‘bir kimlik arayışı’ sorunsalında incelerken; bu arayışın peşinde koşulan yüzlerce yıllık macerasın geniş çerçevesini büyük bir ustalıkla çiziyor.

Ahmad’ın akademik yaşamında uzun senelera dayanan araştırma ve gözlemlerinin ürünü olan bu çalışma, yaşadığımız coğrafyada kurulan bir aşiret tarafından kurulan devlet düzeninin dayandığı dini ve kültürel temellerin gelişimini, tarihsel ve toplumsal hadiselerin yüzseneler sonra ulaşılan “millet olma” kavramıyla birleşmesini, devamlı değişen bir “kimlik” harcıyla kararken, birbirinden farklı sonuçlara da ulaşıyor.

Yazar, kendi deyişiyle “tarihçilere tarih öğreten biri olarak değil” dışardan analitik ve nesnel bakan biri olarak, günümüz dünyasında modern Türkiye Cumhuriyeti’nin önüne Batılılar tarafından sürekli olarak konulan siyaset-ordu, demokrasi-cumhuriyet, din-laiklik ikilemlerinin yarattığı gerilimleri incelerken, bunların kaynaklarına da nüfuz edebiliyor. Eskilerin deyimiyle “müfit ve muhtasar” olan bu kitabın, Türkiye tarihi için çiçeği burnunda bir referans bulunacağına inanıyoruz.

“Bu çalışma kırk yıl sürmüş bir araştırmanın herkesin anlayabileceği bir özeti… Batılı ve Ortadoğulu akademisyenlerin güncel çalışmalarıyla yazarın içerden bakış ve yorumunun birleştiği bu eser İslâm, küreselleşme ve Türkiye’nin Amerika ve Avrupa Birliği ile ilişkileri gibi zorlu güncel konuları tarihsel arkaplanı içinde incelemektedir…” Hasan Kayalı, California Üniversitesi, San Diego

“Eserdeki tarihlerin güvenilirliği ve ekteki müthiş kronoloji, bu kitabı Türkiye’nin Modern Tarihi hususunda yararlı bir referans haline getiriyor.”Huge Pope, Internatioanal Journal of Middle East Studies

Sayfa Sayısı: 259

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları