1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Pdf indir

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih Pdf indir
0

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih pdf indir, Bilim Tarihi ve Felsefesi türünde kaleme alınan Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih kitap ile ilgili özet bilgiler. Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih kitabı yazar Patricia Fara tarafından kaleme alınmıştır. Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih pdf oku, Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih PDF yandex, Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih PDF Oku

Bilim: Dört Bin Yıllık Bir Tarih, adından da anlaşılacağı gibi bir bilim tarihi kitabı. Ama onu ana akım bilim tarihi anlatılarından farklı kılan bir çok özelliği var. Patricia Fara kitabın girişinde şöyle diyor: “Tarih yazmak, olguları düzenli bir biçimde bir araya getirmek ve hadiseleri doğru bir biçimde sıralamaktan ibaret değildir; neyi dahil edeceğiniz ve kimi hariç tutacağınız gibi konularda seçimler yaparak geçmişi yeniden yorumlamayı, dünyayı yeniden çizmeyi de içerir.” Bilim tarihine yönelik Avrupamerkezci yaklaşımın nesnellikten uzak olduğuna dikkat çeken Fara, “dâhi biliminsanı” mitini sarsmayı da ihmal etmiyor. Fara’ya göre bilim tarihi ideal kahramanlarca inşa edilmiş düz ve pürüzsüz bir yol değil; hatalar yapan, rekabet eden, hatta kimi zaman ellerindeki bulguları çarpıtan etten kemikten bireylerin açtığı dolambaçlı bir patika. Bu patikada kimin öne geçeceği ise iktidar kavramıyla yakında zamandan ilişkili.

“Geçmişe çiçeği burnunda bir açıdan incelediğimizde, hangi soruların sorulması gerektiğini bilmek, yeni gelişmeler görülmektedirmak kadar mühimdir,” diyen Fara, dinin bilim üzerindeki etkisinden simya ve büyünün bilimle ilişkisine, kadınların bilim tarihindeki rolünden farklı bilim türlerine kadar bir çok hususta kritik sorular soruyor.

Sayfa Sayısı: 512

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık