Pdf Kitap Arşivi

Bektaşi Hikayeleri Pdf indir

Bektaşi Hikayeleri pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Bektaşi Hikayeleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Bektaşi Hikayeleri kitabı yazar İsmail Toprak tarafından kaleme alınmıştır. Bektaşi Hikayeleri kitabı 12 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Bektaşi Hikayeleri kitabın Büyüyenay Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bektaşi Hikayeleri pdf oku, Bektaşi Hikayeleri PDF yandex, Bektaşi Hikayeleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bektaşi Hikayeleri PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

Bektâşî Hikâyeleri bir mizah kitabı. XIX. yüzyıl ile XX. yüzyıl başlarında yayına giren bu türlü mizah kitaplarına “güldürmek eğlendirmek maksadıyla söylenen söz yahut hikâye, şaka” anlamında “Latife”  münasip görülmüştür ki kelimenin bir manâsı da; “açıkça  anlatılamayan fakat rumuzlu olarak ehline sezdirilen ince anlamdır.”

Bektâşî, XIII. yüzyılda yaşamış olan Hacı Bektaş Velî’yi pîr kabul eden tarikat elemanı olmakla birlikte hikâyelerdeki Bektâşî tipi, Bektâşî Tarikatı mensuplarının aynen karşılığı değildir. Mizahi hikâye tipi olarak Bektâşî; imam ve cami ile arası hoş olmayan, Nasreddin Hoca gibi şakacı, güler yüzlü, zeki; Bekri Mustafa gibi de işret ile arası iyi halk adamını temsil eder. Bu nedenle burada anlatılan hikâyeler arada bir Nasreddin Hoca fıkraları, arada bir Bekri Mustafa fıkraları arada bir de daha güncel fıkra tiplemeleri ile anlatılan fıkralar içinde görülebilir. Hassaten modern zamanlarda Bektâşî fıkrası diye anlatılan; hadden aşırı müstehcen veya birtakım inanç mensuplarını rencide edici parçalara; “Gülmek eğlenmek için sarf edilen sözlerle birtakım bireylerin inançları hafife alınmamalı, inananları incitici ifadelerden kaçınılmalıdır” ilkesi gereği bu çalışmamızda yer vermedik.

Bu kitaba esas aldığımız, neşredeni “Süleyman ve Hakkı” diye kaydedilmiş olan Bektâşî Hikâyeleri 1338 senesinde yayımlanmış. Çalışmamızda gözden geçirdiğimiz diğer Letâif kitapları içinde bulunan Bektâşî tiplemelerine de yer verdik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu