Din Kitapları

Behcetü’l Fetava Pdf indir

Behcetü’l Fetava pdf indir, İslamiyet türünde kaleme alınan Behcetü’l Fetava kitap ile ilgili özet bilgiler. Behcetü’l Fetava kitabı yazar Abdullah Efendi tarafından kaleme alınmıştır. Behcetü’l Fetava kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Behcetü’l Fetava kitabın Klasik Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Behcetü’l Fetava pdf oku, Behcetü’l Fetava PDF yandex, Behcetü’l Fetava PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Behcetü’l Fetava PDF Oku

Ehil kimselerin fıkhî meselelere verdikleri yanıtlardan bir araya gelen fetvalar farklı zamanlarda konu, müftü veya kurum bazında derlenerek fetva mecmuaları vücuda getirilmiştir. Osmanlı dönemi sözkonusu olduğunda şeyhülislam fetvalarını içeren mecmuaların bunun yanında devletin muhtelif bölgelerinde görev yapan müftülere ait mecmualar da görülmektedir.

Fetva mecmualarının, başta hukuk tarihi olmak üzere Osmanlı tarihi çalışmalarının hemen her alanında birinci el kaynak olarak mühim bir yeri olduğu aşikâr. Buna rağmen şimdilerdeki akademik çalışmaların bu mecmualara gereken ilgiyi gösterdiğini söyleyemiyoruz. Bunun başlıca sebebi olarak tarihçilerin bu mecmuaların sistematiğine ve diline yabancı olmalarını zikredebiliriz. Dolayısıyla fetva mecmualarının geniş bir dizinle ve ilmî esaslara uygun biçimde yayına girmesi bir ihtiyaç olarak tezahür etmektedir.

Bu ihtiyacı gidermek maksadıyla Lale Devri’nin ünlü şeyhülislamı Yenişehirli Abdullah Efendi’nin (v. 1156/1743) fetvalarını neşrediyoruz. Yenişehirli Abdullah Efendi’nin kendisi halen görevdeyken bir araya getirilen fetvaları başka fetva mecmualarında da çok fazla iktibas edilmiştir. 18. ve 19. yüzsenelerda en fazla kullanılan mecmualardan olan Behcetü’l-fetâvâ Fetvahane tarafından muteber kabul gören dört mecmuadan biriydi.

Sayfa Sayısı: 690

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Klasik Yayınlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu