1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı Pdf indir

Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı Pdf indir
0

Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı pdf indir, Oyun Kitapları/Oyun türünde kaleme alınan Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı kitap ile ilgili özet bilgiler. Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı kitabı yazar Türkiye Satranç Federasyonu Olgun Kulaç tarafından kaleme alınmıştır. Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2006 ile basılmıştır. ebatında olan Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı kitabın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı pdf oku, Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı PDF yandex, Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı PDF Oku

Günümüzde anne ve babaların en mühim poblemlerindan biri, çocuklarının eğitiminde karşı karşıya geldikları zorluklardır. Hayatın bir izdüşümü, bir simülasyonu olarak düşünülen satranç sporunun çocuk eğitiminde olumlu ve kalıcı etkileri olduğu yaygın kabul görmüştür. Dünya eski satranç şampiyonlarından Alekhin, “Ben satranç sayesinde kendimi eğittim” diyerek, bunun önemini vurgulamıştır.
Konstantrasyon için önce motivasyon

Çocuklarımızın bir konu üzerinde konsantre olamamaları, en fazla şikayet ettiğimiz sorunlardan biridir. Sanılanın aksine, çocukların dikkatlerini bir konu üzerinde toplamasıyla konsantrasyon artmaz. Konsantrasyonu sağlayan en mühim unsur, motivasyondur. Çocuk gerçekten sevdiği, istediği şeylere karşı konsantre olur. Satranç, bir oyun havası içinde, çocuğu zorlamadan, kendi arzusuyla düşüncesini bir konu üzerinde yoğunlaştırmasını sağlar. Satranç sayesinde konsantre olmayı öğrenen çocukların, ardından derslerine ve diğer könulara konsantre olmaları daha kolay olur. Satranç oynayan çocuklarda dikkat dağılması sorununun mühim ölçüde azaldığı zamanla görülecektir.

Satranç, sorumluluk duygusunu aşılar.

Çocuklarımızda sahip olmalarını arzuladığımız bir özellik de, daha mantıklı düşünce ve davranışlarda bulunmalarıdır. Onlara iyiyi kötüyü, neleri yapıp neleri yapmamaları gerektiğini didaktik bir anlayış içinde öğretmeye çalışmamızın, pek yarar sağlamadığı gibi, itici de geldiği bir gerçektir. Oysa satranç, oyun içinde yapılacak bir hamlenin oyunu nasıl şekillendireceğini, bir araya gelen yeni durumun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini bir neden-sonuç ilişkisi içinde ortaya koyar. Bunun neticesinde çocuk, günlük yaşamda yapacağın davranışların, satrançta olduğu gibi bazı sonuçları olabileceği gerçeğini kavrar. Satranç onları çevrelerine karşı daha sorumlu olmaya yöneltir.

Satranç bizlere, oyunda olduğu gibi, yaşamda da kısa ve uzun vadeli hedefler olması gerektiğini, amacı olmayan oyunun da, yaşamın da birşey ifade etmeyeceğini anlatır. Hedefe ulaşmak için bir plan yapılması, bu plan ışığında eldeki olanakların en akılcı, en ekonomik biçimde kulanılmasını öğretir. Hedefe ulaşan yolda, başa gelebilecek tüm olumsuzluklara karşı tedbirli olmayı, ayrıntılar hesaplansa bile yapılan tüm hamlelerin asıl amaca hizmet etmesi gerektiğini ortaya koyar.
Öngörü ve analizde fotografik bellek

Satranç oyununda oluşacak birden fazla konum, önce zihinde canlanır. Zihinde beliren bu konumlardan hangisinin daha iyi bulunacağına karar verildikten sonra bunu tahta üzerinde gerçekleştirmeye yönelik hamleler yapılır. Çocukların gerçekleştirmek istediklerini önceden zihinlerinde yaşatmaları, onlarda yaratıcı düşüncenin filizlenmesine zemin hazırladığı gibi, düşündüklerinin gerçekleştiğini görmek de kendilerine olan güvenini arttırır.
Bir satranç oyuncusunun, oynadığı oyunu, üzerinden bir süre geçmiş olsa bile, hiçbir yere bakmadan tahta üzerinde yeniden oynayabildiği, satranç karakterlerinin sürekli olarak şahit oldukları bir olaydır. Bu, yeni başlayan oyuncularda görülmeyen, oyun pratiğinin ilerlemesine paralel olarak gelişen bir özelliktir. Bilindiği gibi hafızanın birden fazla dalı mevcuttur. Satranç özellikle fotografik (konumsal) hafıza üzerine etkilidir. Oyuncunun onlarca hamleyi sırasıyla aklında tutabilmesi, gelişmiş bir hafızanın sonucudur. Gelişmiş bir hafızanın, yalnızca satranç oyunu ile sınırlı yetinmeyip diğer alanlarda da tesirini göstereceğini söylemek olabilecekdür. Hafızayı artıran temel unsur, belleği zorlamaktır. Satranç, hafızayı sürekli olarak zinde tutarak unutma sorununi mühim ölçüde azaltır.

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları