Pdf Kitap Arşivi

Bakış ve Ses Pdf indir

Bakış ve Ses pdf indir, Sinema türünde kaleme alınan Bakış ve Ses kitap ile ilgili özet bilgiler. Bakış ve Ses kitabı yazar Pascal Bonitzer tarafından kaleme alınmıştır. Bakış ve Ses kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Bakış ve Ses kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bakış ve Ses pdf oku, Bakış ve Ses PDF yandex, Bakış ve Ses PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bakış ve Ses PDF Oku

Uzun seneler ünlü sinema dergisi Cahiers du cinema’nın yayın yönetmenliğini yapan Pascal Bonitzer, sinemayı sinema yapan temel özellikleri sıra sıra sorgulama konusu haline getirmiş özgün bir düşünürdür. Bu dergide yayımlanmış yazılarını bir araya getiren Bakış ve Ses, önceden paylaşımı yaptığımız Kör Alan ve Dekadrajlar gibi, temel bir saptamayla yola çıkıyor: Sinema, teknik aygıtın yapısından, çekim koşullarından, montajdan ve yönetmen-oyuncu ilişkisine dair belli kabullerden kaynaklanan, mekanikleşmiş bir temsil ideolojisine sahiptir. Bundan dolayı sinemanın yarattığı yaşayan, canlı, hareket halindeki alan derinliğinin ortaya koyduğı “gerçeklik etkisi”ni soruşturmak ilk görev olmalı.

Makalelerin tümünde yorumun merkezinde “bakış” var: hem yönetmenin bakışı, hem o bakışı devralanlar olarak bizim perdeye bakışımız. Diğer yandan Bonitzer’e özgü en mühim katkı, sinemada sesin kullanım şekiline, dış sese ve dış sesin nasıl bir “nesnellik ve otorite” kaynağı olarak kullanıldığına dair özel vurgusu.

Kitapta, Amarcord ve Gece Bekçisi gibi iyi bilinen, klasikleşmiş bir dizi film ile Ayzenştayn, Buñuel, Godard, Straub ve Antonioni gibi yönetmenler ve belgesel sinema üstüne güzel yazılar okuyacaksınız – film seyretmekle yetinmeyip, birer yapım olarak filmlerin nasıl çalıştığı üzerine düşünmeyi sevenler için.

Sayfa Sayısı: 152

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu