1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Bahçe Biziz Gül Bizdedir Pdf indir

Bahçe Biziz Gül Bizdedir Pdf indir
0

Bahçe Biziz Gül Bizdedir pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Bahçe Biziz Gül Bizdedir kitap ile ilgili özet bilgiler. Bahçe Biziz Gül Bizdedir kitabı yazar Miyase İlknur tarafından kaleme alınmıştır. Bahçe Biziz Gül Bizdedir kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2009 ile basılmıştır. ebatında olan Bahçe Biziz Gül Bizdedir kitabın Cumhuriyet Kitapları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bahçe Biziz Gül Bizdedir pdf oku, Bahçe Biziz Gül Bizdedir PDF yandex, Bahçe Biziz Gül Bizdedir PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bahçe Biziz Gül Bizdedir PDF Oku

Alevi-Bektaşi kültürünün iç içeliği bir bütünlük oluşturuyor. Lakin geleneksel kültürümüzde Nasrettin Hoca ile eşkıymetli Bektaşi Babası’dır. Bu nedenle genelde hep Bektaşi mizahından söz açılır.

Merakımı çekmiştir. Alevi dünyasının enlem ve boylamlarında bulunan nice tarikattan niçin yalnız Bektaşi mizahının fıkraları dilden dile dolaşıyor?

Bu güzelim dünyanın serdengeçtilerinden Miyase İlknur’a bir gün sordum:

-Alevi fıkraları yok mu?

-Olmaz olur mu?..

Dağınık, savruk, unutulmaya dönük Alevi fıkraları ‘dost meclisleri’nde su üzerindeki kaydırak taşları gibi sekiyorlardı; bir süre sonra bellek denizinde kaybolup gitmeleri işten değildi. Miyase İlknur, bu iş için biçilmez kaftandı, üstüne aldığı işlevin üstesinden hakkıyla geldi ve zengin belgeselin ilk kitabını yazdı. Alevi’nin mizah kabiliyeti Kerbela Tragedyası’nın gözyaşlarından süzülüp Anadolu’da çiğ tanelerine dönüşmüştür. İlk bakışta Bektaşi Babası’nın mizahıyla Alevi yaşamından derlemelerin aynı özde oldukları görülüyor; bu kültürleri birbirinden ayırmak olanağı zaten yoktur; Miyase İlknur’un belgeseli ‘halkbilim’ yönünden kendine özgü bir toplumsal yaşamı da sergiliyor; bu yaşamın gereklerini, törelerini, ilk kezrini ve sonralıklarını da içeriyor.

Mizah adı verilen sihirli dünyaya yabancı olanlara, şaka özgürlüğünün tadına varamayan ham ervaha, bu kitaptaki kimi anekdot ters gelebilir. Anadolu’nun engin hoşgörüsünde yaşamın manasına nüktedin tadıyla tuzuyla katkıda bulunan kültürün özgürlüğünü bilenler içindir bu derleme…

Bir toplum kendi kendisiyle alabildiğine alay etek olgunluğuna kavuştuğu zaman uygarlığa kapılarını açmış olur.”

Sayfa Sayısı: 165

Baskı Yılı: 2009

Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları