1. Anasayfa
  2. Ders Kitapları

Bağırmayan Anneler Pdf indir

Bağırmayan Anneler Pdf indir
0

Bağırmayan Anneler pdf indir, Aile Çocuk türünde kaleme alınan Bağırmayan Anneler kitap ile ilgili özet bilgiler. Bağırmayan Anneler kitabı yazar Hatice Kübra Tongar tarafından kaleme alınmıştır. Bağırmayan Anneler kitabı 16×23 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Bağırmayan Anneler kitabın Ciltsiz Hayykitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bağırmayan Anneler pdf oku, Bağırmayan Anneler PDF yandex, Bağırmayan Anneler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bağırmayan Anneler PDF Oku

Anneniz Size Bağırıp Döver Miydi?

Benim ufaklüğümde çocukları dövmek, hakaret etmek, bağırmak ‘normal’ kabul gören bir ebeveynlik davranışıydı. Aileler çocuklarına bu davranışlarda bulunduklarında, şimdinin annelerinin yaşadığı pişmanlık, vicdan azabı veya hatayı telafi etmek gibi duygular yaşamazlardı. Çünkü o dönem ‘kızını dövmeyen dizini döver’, ‘dayak cennetten çıkmadır’ dönemiydi. Öyle öğrenmişlerdi. Çocuk hata yaptığında ceza verilmeliydi, hatta ceza ne kadar büyük olursa o kadar iyiydi. Mesela çocuğu dövmek demek, ‘bak bu davranışın çok yanlış, o kadar ki seni dövüyorum, canını yakıyorum ki bir daha yapmayasın’ demekti.
İşin ironik kısmı, geçmişe dönüp incelediğimizde annelerin veya babaların bizleri dövdüğü, bağırıp çağırdığı, aşağılanmış hissettirdiği anları gözlerimiz dolarak hatırlıyor olmamıza rağmen, neden yaptıklarını –yani vermek istedikleri dersi- hatırlamıyor olmamız. Eminim sizler de belli şeyler hissediyorsunuzdur: Ebeveynin vermek istediği ders unutuldu gitti. Geriye yalnızca yenilen dayakların ve işitilen azarların soğuk anıları kaldı.
İşte bu kitap tam da bunun için yazıldı. Evlatlarımız seneler sonra geriye dönüp baktıklarında yanaklarına atılmış bir tokadın soğukluğundan çok, yüreklerine dokunan bir annenin sıcaklığını hissetsinler diye…

O zaman gelin hep birlikte; Niyet Ettik Niyet Eyledik Bağırmayan Anneliğe…