1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Atatürk’ün Mutfağı Pdf indir

Atatürk’ün Mutfağı Pdf indir
0

Atatürk’ün Mutfağı pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Atatürk’ün Mutfağı kitap ile ilgili özet bilgiler. Atatürk’ün Mutfağı kitabı yazar Murat Bardakçı tarafından kaleme alınmıştır. Atatürk’ün Mutfağı kitabı 328 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 15,5 x 23 ebatında olan Atatürk’ün Mutfağı kitabın 1. Basım Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Atatürk’ün Mutfağı pdf oku, Atatürk’ün Mutfağı PDF yandex, Atatürk’ün Mutfağı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Atatürk’ün Mutfağı PDF Oku

Mustafa Kemal Atatürk’ün sofrasında yenenler, içilenler, mutfak harcamaları ve personel masrafları

Atatürk’ün sofrası ile ilgili şuana dek çok şey söylendi, makaleler ve ciltler dolusu kitaplar yazıldı ama o sofraya gelen yemekler pek merak edilmedi, yemeklerin hazırlandığı mutfak ve mutfağın nasıl işlediği araştırılmadı.

Mustafa Kemal Paşa’nın yaşadığı ve arada bir uzun, arada bir kısa müddetlerle kaldığı yerlerin; yani Çankaya’nın, Dolmabahçe Sarayı’nın, Florya Köşkü’nün ve diğer mekânların ortak özellikleri birer bekâr evi olmalarıydı.

Atatürk’ün Mutfağı’nda devletin kurucusunun sofrasına gelen yemeklerin hazırlandığı mutfağın kuruluşu, satın alınan mutfak âletleri, yemek takımları, aşçılar, o devirde sofracı denen garsonlar, yiyecekler, içecekler ve Atatürk’ün hususî hesabından karşıladığı yeme-içme masrafları belgelere dayanılarak anlatılmaktadır.

Kitapta kullanılan belgeler şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndedir ve 1921’den, yani Mustafa Kemal Paşa’nın Çankaya Köşkü’ne yerleşmesinden bu yana yapılan bütün harcamaların evrakı müthiş

biçimde muhafaza edilmiştir.

Bu kitap Atatürk’ün mutfağını konu alan ilk çalışmadır ve kitapta yazılanların tamamının kaynağı, Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki belgelerdir.

 

 

Genel Yayın Yönetmeni: Gülenay Börekçi

Yayın Koordinatörü: Erdem Öztop

Kapak ve Sayfa Tasarımı: Ufuk Tosunoğlu

Tashih: Ebubekir Al