1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat Pdf indir

Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat Pdf indir
0

Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat kitap ile ilgili özet bilgiler. Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat kitabı yazar İbni Sina tarafından kaleme alınmıştır. Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat kitabın İbn-i Sina tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat pdf oku, Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat PDF yandex, Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ariflerin Makamları Makamatu’l-Arifin ve Esraru’l- Ayat PDF Oku

İbn-i Sina’nın Ariflere ve makamlarına dair yazdığı bu eser İşaretler ve Tembihler (eş-İşarat ve’t-Tenbihat) adlı kitabının içindeki iki bölümden ibaret olsa da bağımsız bir eser olarak görülmüş, tarih boyunca hem irfan ehli olarak bilinen Arifler hem de filozofların şaşkınlığına neden olmuştur. Filozoflar, tarihçiler, araştırmacılar ve Ariflerin nazarında bir hekim ve filozof olarak bilinen İbn-i Sina’nın irfan ile alakalı böyle bir eser yazabilmesinin esrarı bir türlü çözülememiştir. Genel kabul ise Arif olmayan birisinin bu kadar kısa bir eserde İrfan’ı bu kadar güzel ve etkileyici bir biçimde tasvir edemeyeceğidir. Kitap iki bölümden buluşmaktedir. 1. Bölüm: Ariflerin Makamları, 2. Bölüm: Ayetlerin Esrarı. Kitabın birinci bölümü dikkat çekici kabul edilse de ikinci bölümde yazılanlar Ariflerin ve diğer bazı bireylerin yapabildikleri olağandışı eylemlerin nedenlerini hem felsefî hem de biyolojik nedenlerle açıklaması İrfan üzerine yazılmış en etkileyici eseri var eden asıl etkendir.

“Belki sana ariflerden haberler gelebilir, bu haberler alışılmışın dışında olabilir ve sen hemen yalanlamaya kalkışabilirsin. Öyleyse bekle, acele etme! Buna benzer hadiselerin tabiatın sırlarında (bir takım) nedenleri mevcuttur. Belki bunların bir kısmını sana anlatabilirim.”

-İbn-i Sina-