Felsefe Kitapları

Aptallık Üzerine Pdf indir

Aptallık Üzerine pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Aptallık Üzerine kitap ile ilgili özet bilgiler. Aptallık Üzerine kitabı yazar Robert Musil tarafından kaleme alınmıştır. Aptallık Üzerine kitabı 2018 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 3. Basım ebatında olan Aptallık Üzerine kitabın Über die Dummheit Sel Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Aptallık Üzerine pdf oku, Aptallık Üzerine PDF yandex, Aptallık Üzerine PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Aptallık Üzerine PDF Oku

Modern edebiyatın büyük yazarlarından Robert Musil‘e göre aptallık zekâ eksikliği değil, daha çok duygu hatasıdır, üstelik tam anlamıyla kavranması imkânsızdır. Bazı zaman deha ve aptallık öylesine iç içe geçer ki, onları birbirinden ayırmak olabilecek olmaz. Üstelik onun üzerine konuşmak tek başına bir paradoksa neden olmaktadır: Aptallık üzerine konuşan biri aptal olmadığını varsayar, böylece kendisini zeki saydığını göstermiş olur, oysa bu da aleni bir aptallık işaretidir. Elbette bir de kitlelerin ve kalabalıkların engellenemez aptallığı söz konusudur. Aptallık, insanlık durumunun bir nevi mütemmim cüzüdür.

Alman faşizmi gücünün doruğundayken gerçekleştirdiği bu ünlü konuşmasında Musil, benzersiz üslubu ve kusursuz hümoruyla, kendini de temize çekmeden her tür aptallığı ciddiyetle ti’ye alıyordu. Aptallık Üzerine, Nazilerin nefret ettiği ve kitaplarını yasaklattığı Musil’in en sert, bunun yanı sıra en keyifli metinlerinden biri.

“Gerçek kara mizah, ruhban sınıfını hedef alırken komünistleri de tedirgin etmeli,aptallığı yargılarken bunun içine yazarı da almalıdır.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu