Felsefe Kitapları

Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli Pdf indir

Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli kitap ile ilgili özet bilgiler. Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli kitabı yazar Erasmus tarafından kaleme alınmıştır. Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli kitabı 200 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 19,5 ebatında olan Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli kitabın 1. Basım Koridor Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli pdf oku, Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli PDF yandex, Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Aptallığın Övgüsü – Bez Ciltli PDF Oku

Rönesans Dönemi’yle yaşanan hümanizm akımının en büyük temsilcilerinden birisi olan Erasmus, bu kitabı yazarken neye niyetlenmişti? Kulaklarımızın uzun süredir aşina olduğu gibi “Delilik” miydi (insania) yoksa “Aptallık” mıydı (stultitia) kastettiği?

Aptallık yani saflık ve içtenlik, iyi niyet ve iyi düşünce, doğru söz, dürüstlük, kalpte ne varsa yüze ve dile aynı biçimde yansıma, işte Erasmus’un tanrıça olarak kişileştirdiği Aptallık buydu. Delilik ise bu aptallığın bir parçası olarak ve onun sayesinde ortaya çıkmaktadu.

Haksızlığa, yalancılığa, sahtekârlığa, ikiyüzlülüğe, kibre, çok bilmiş görünüp hiçbir şey bilmeyenlere veryansın eden, sivri dilli, keskin dişli ve hayli donanımlı bir din adamı olan Erasmus’un Aptallığın Övgüsü (Stultitiae Laus) adlı bu çok mühim eserini Doç. Dr. Asuman Coşkun Abuagla’nın özenli çevirisiyle paylaşmak istedik.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu