1. Anasayfa
  2. Edebiyat Kitapları

Amak-ı Hayal Pdf indir

Amak-ı Hayal Pdf indir
0

Amak-ı Hayal pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Amak-ı Hayal kitap ile ilgili özet bilgiler. Amak-ı Hayal kitabı yazar Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi tarafından kaleme alınmıştır. Amak-ı Hayal kitabı 1998 sayfadan oluşmakta olup 13,8 x 21 ile basılmıştır. ebatında olan Amak-ı Hayal kitabın Kaknüs Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Amak-ı Hayal pdf oku, Amak-ı Hayal PDF yandex, Amak-ı Hayal PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Amak-ı Hayal PDF Oku

“Bu kitabı, hakikat aşkıyla yanan, akılla kavranamayacak konuları merak eden bireylerin zevkle okuyacağı kanaatindeyim.” Filibeli Ahmed Hilmi kitabını böyle takdim ediyor okurlarına. 1865 senesinde Bulgaristan’ın Filibe şehrinde dünyaya gözlerini açan Filibeli Ahmet Hilmi (1865-1913), Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş, Düyunu Umumiye’de memurluk yapmış, siyasi nedenlerle Beyrut, Mısır ve Libya’da kalmak zorunda kalmıştır. Çıkardığı gazeteler dönemin yöneticileri tarafından kapatılmıştır. Çeşitli gazetelerde yazılar yazan ve tasavvufla ilgilenen yazarın 40 kadar eseri mevcuttur.

Amak-ı Hayal, 23 “fantastik” hikâyeden oluşuyor. Ne var ki Ahmed Hilmi bey, tasavvufla tanıştıktan sonra kaleme aldığı bu hikâyeleri çok ciddiye alıyor ve şöyle diyor:

“Okuyucularımıza sunduğumuz bu hikâyeler (bunların hikâye olup olmadığı iyi düşünülmelidir) eğer beğenilirse kendimizi bahtiyar sayacağız. Zira, bu kitaba rağbet edilmesi, bireylerin ciddi meselelerle ilgilendiğini göstermesi yönünden çok mühim.” Ahmed Hilmi Bey’in bütün bir kitapta vermeye çalıştığı ders şu metinde gizli: “Ey avare yolcu! Yürü! Durma, yürü! Bu geçici alemin zevkleri seni Allah’a kavuşmaktan alıkoymasın. Bu eşsiz manzaraların, bu güzelliklerin hepsi yalnızca bir rüya ve hayaldir. Ey zavallı ziyaretçi!Yürü! Durma, yürü! Yürü, kendi aslına kavuş. Kemalin dereceleri bunlardır. Geçici süs ve gösterişi terk edip, yürü ki Allah’a kavuşma kadehinden içesin. Yürü ki, yokluk meydanında Allah’ın kudretini ve sırrını göresin.”