1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Ahlak Mektupları Pdf indir

Ahlak Mektupları Pdf indir
0

Ahlak Mektupları pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Ahlak Mektupları kitap ile ilgili özet bilgiler. Ahlak Mektupları kitabı yazar Seneca tarafından kaleme alınmıştır. Ahlak Mektupları kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Ahlak Mektupları kitabın Jaguar Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ahlak Mektupları pdf oku, Ahlak Mektupları PDF yandex, Ahlak Mektupları PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ahlak Mektupları PDF Oku

Arka Kapak Yazısı  

 

 

Seneca, mektuplarına Lucilius’unu selamlayarak başlamıştı: Seneca Lucilio suo salutem!

Lakin onun bu seslenişi yalnızca dostu Lucilius’ta değil, iki bin yıl boyunca bir çok nesilde karşılık buldu. Bunun bunun yanında, Ahlak Mektupları, bir çok büyük kitabın, hatta Avrupa düşüncesinin kaynakları içinde yer aldı: “Fransız Seneca” olarak da adlandırılan Montaigne’in en fazla etkilendiği eser Ahlak Mektupları’ydı. Erasmus, Seneca’nın mektuplarını ve yazılarını gururla yayımladı. Shakespeare, Marlowe, Bacon gibi bir çok edebiyat devi Ahlak Mektupları’ndan beslendi. Aforoz edildiğinde tüm kitaplığını geride bırakmak zorunda kalan Spinoza’nın yanına aldığı Ahlak Mektupları, Marx’ın Latin ve Yunan düşüncesine açılan kapısı oldu. Yüzseneler boyunca yaşam, ölüm, dostluk, sanat, erdem, felsefe, Tanrı, iyi ve kötü, yalnızlık, iktidar gibi insanı ilgilendiren her hususta bir “bilge”ye danışmak isteyen insanlar ilk kez Ahlak Mektupları’na başvurdu.

Seneca’nın ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığı ve bugün klasik edebiyatın başyapıtı sayılan Ahlak Mektupları’nı Türkân Uzel Latince aslından çevirdi.

“Ah, kimi insanlar için bir yerden değil, önce kendilerinden kaçabilmele­ri ne büyük bir mutluluk olurdu! Onlar kendilerine yük olmuşlardır; endişe, telaş ve korku içindedirler. Denizleri aşmak, şehirden kente dolanmak neye yarar? Seni hırpalayan kötülüklerden kaçınmak istiyorsan başka yerde değil, başka biri olmalısın.

Her gün, her saat değiştiriyor seni. Ne var ki kimi şeylerde bu yağma daha kolay ortaya çıkmakta; sendekilerse gizlice olup bitiyor, açıkta olmuyor. Kimi şeyler sürülüp götürülüyor, bizler de fark edilmeden çalınıyoruz kendimizden. Bunlardan hiçbirini düşünmeyeceksin, yaraları­na merhem sürmeyeceksin de, kimi şeyleri umut ederek, kimi şeylerden umut keserek kendine yeni endişe nedenleri yaratacaksın, öyle mi? Aklın varsa ürettiğin duyguların birini ötekine kat. Umudun umutsuzlukla, umutsuzluğun umutla birlikte olsun.”