1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün Pdf indir

Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün Pdf indir
0

Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün pdf indir, Ekoloji/Çevre Bilim türünde kaleme alınan Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün kitap ile ilgili özet bilgiler. Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün kitabı 284 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 14 x 21 ebatında olan Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün kitabın 1. Basım Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün pdf oku, Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün PDF yandex, Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Agroekoloji – Başka Bir Tarım Mümkün PDF Oku

Bir bilim, uygulama ve hareket olarak 1980’lerde dünya sahnesine çıkan agroekoloji şimdilerde, endüstriyelleşmiş, tek tip ürüne dayanan, doğaya zarar veren, kâr rasyonalitesini temel alan şirket tipi üretim karşısında kuvvetli bir alternatif haline gelmektedir.

Agroekoloji organik tarım, permakültür, onarıcı tarım, doğal tarım gibi değişik yaklaşımları bir araya toplar ama bunlardan daha fazlasıdır: Ayırt edici hedefleri içinde çiftçilerin girdi bağımlılığını ortadan kaldırmak, gıda üretimine bir ekonomi-politik meselesi olarak bakarak gelir dağılımının daha adil hale gelmesine çalışmak, zararlıların ve hastalıkların polikültür, doğal şeritler, doğal tarla sınırları vb. uygulamalarla kontrol altına alınması, çiftçiden çiftçiye bilgi aktarımını hayata geçirmek, tarımsal poblemlerin çözümü için geleneksel kadim bilgiyi günümüzün bilimsel tarım bilgisiyle bütünleştirmek, genel geçerli reçeteler yerine, yerele odaklanan bir bilgi birikimini ve paylaşımını teşvik etmektir.

İyi haber: Dünya çapındaki gıda şirketlerinin bütün baskılarına rağmen şimdilerde gıda üretiminin %70’i hâlâ ufak çiftçilikle yapılıyor. Bunun anlamı, sağlıklı gıdalar için hâlâ çok geç değil. Bu kitapta söz alan yazarlar agroekolojinin çeşitli veçhelerini –yaygınlaşmasının önündeki önüne geçer ve imkânlar da dahil– ele alırken bu ümidi korumaya ve daha da ilerletmeye çalışıyorlar: Başka bir tarım olabilecek, başka bir dünya olabilecek.