1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü Pdf indir

Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü Pdf indir
0

Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü kitap ile ilgili özet bilgiler. Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü kitabı yazar Genco Berkin tarafından kaleme alınmıştır. Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü kitabı 108 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 12 x 17 ebatında olan Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü kitabın 1. Basım YEM Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü pdf oku, Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü PDF yandex, Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü PDF Oku

Mimarlıkta mühim bir rolü olan ağacın, tasarım süreçlerinde geçmişten günümüze uğradığı durakların aktarıldığı “Ağacın İzinde:Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü” Yıldız Entegre ve YEM Yayın işbirliğiyle yayımlandı.
Genco Berkin tarafından hazırlanan, orman ürünleriyle alakalı üniversitelerin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin bunun yanında tasarımcı ve uygulamacı mimar, iç mimar, endüstri ürünleri tasarımcıları için de kıymetli bir kaynak olma özelliği taşıyan Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü, akademi ve sanayi içinde köprü kurarak sektörün dinamiklerine kılavuzluk edecek.
Yapılı çevrenin oluşumunda mühim rol üstlenen, konuyla alakalı ürün, yöntem ve tekniklerin dönüşümünün izini süren sözlükte araştırma ve yayına hazırlama sürecini üstlenen Prof.Dr. Genco Berkin başta olmak üzere; Prof.Dr. Reha Günay, Y. Müh. (Mimar) Dr. Doğan Hasol, Yıldız Entegre Ürün Müdürü (Orman Endüstri Mühendisi) Murat İnceoğlu ve İç Mimar Muhammet Taşlı’dan bir araya gelen danışma kurulunun bunun yanında kitabın grafik tasarımını ve çizimlerini yapan Y. İç Mimar Sedef Sav, bu rehber kitabın ülkemiz mimarlık ve tasarım dünyası ile buluşmasında büyük katkılar sundu.
Kökleri 1890 yılına uzanan, değişime ve gelişime odaklanarak Orman Ürünleri Sektörü’nün önderliğini üstlenen Yıldız Entegre, Orman Ürünleri Sektörü’nde yine bir ilke imzasını atıyor. Ağacın DNA’sının izini süren ve sektör çalışanlarına “Ağacın İzinde” ilerleyerek hem mimari hem de endüstriyel ürün tasarımının gelişim süreçlerini madde madde sunduğu Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü’nü YEM Yayın ile birlikte hazırlayan Yıldız Entegre, yakın günlerde geliştirildiği için yeterince bilinmeyen kavramları, terimleri de gün yüzüne çıkarıyor.
Bu özgün projeye ilişkin Yıldız Entegre Pazarlama ve Kurumsal İletişim MüdürüErcan Şahin’in görüşleri şöyle:“Hızla değişen dünya çapında, hayatlarımız, iş şekillerimiz, sözcüklerimiz, dinamiklerimiz ve metotlarımiz de aynı miktarda şekil değiştiriyor. Bu yoğun devinimde her zaman farkına varamasak da yaşamımızda çoğu şey dönüşüme uğruyor. Yıldız Entegre olarak bizler, ‘Orman Ürünleri Sektörü’ndeki değişim, gelişim ve dönüşümleri, ağacın DNA’sının izini sürmek ve hem mimari hem de endüstriyel ürün tasarımının gelişim süreçlerini madde madde inceleyerek aktarmak maksadıyla Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü’ne imzamızı attık. Bu rehberin bilgilendirici yaklaşımı ve vizyonuyla sektörümüze katma değer katacak bir hamle olduğunu düşünüyorum.”
Sözlüğün hayata geçmesi hususunda “ana yüklenici” olan ve hem incelemeleri yapan hem de terimlerin tanımlarını görülmektediran Genco Berkin’in görüşleri ise şöyle:
“Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü hazırlanırken Doğan Hasol’un, büyük bir emek neticesinde görülmektedirıp Türkiye mimarlık camiasına armağan ettiği Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü’ndenilham alınmıştır. Bu çalışmada danışman olarak bizlere yol gösterici olan Doğan Hasol gibi, Reha Günay Hocamızın çalışmaları da biz akademisyenleri, meslektaşlarımızı ve öğrencilerimizi bilgi anlamında senelerdır beslemektedir. Nâzım Hikmet’in Davet şiirindeki ‘…Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…’mısrası, aslında hem kimlikli bir birey olmanın hem de paylaşmanın, dayanışmanın güzelliğini aktarmaktadır. Bu kitap da böylesine bir hoşgörüden ve katılımcılıktan aldığı cesaretle, Yıldız Entegre’nin ağaca, doğaya, dizayna verdiği desteğin neticesinde hayat bulmuştur… Bu kitaptaki bilgiler, geleneksel ve çağdaş mimarimizde kullanılan ahşap ve ağaçtan üretilen malzemelerin ayrıntı kısmının ve tasarımda kullanım alanlarının yeni nesillere aktarımının sağlanması maksadıyla derlenmiştir. Kültürel mirasımızın bir parçası sayılabilecek yerel inşa pratikleri doğayla uyum içinde yapılagelmiş ve şimdilerde de bu tür yapıların eriştiği noktaya büyük bir hayranlık beslenmektedir. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak ahşabı ve ağaçtan mamül malzemeleri farklı şekillerde kullanabilme imkânını bulan mimar ve iç mimarlar bu malzemeyi çağdaş yapı malzemelerinin arasına katmayı da bilmişlerdir. Ahşabın, masif kullanımının bunun yanında lamine edilmiş, basınç ve ısı ile kompakt hale getirilmiş versiyonlarına uzanan geniş bir yelpazede günümüz çağdaş tasarımlarında uygulanıyor olması da bu malzemeden vazgeçemediğimizin bir ispatıdır…”