Pdf Kitap Arşivi

Adım Adım Tasarım Yöntemleri Pdf indir

Adım Adım Tasarım Yöntemleri pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Adım Adım Tasarım Yöntemleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Adım Adım Tasarım Yöntemleri kitabı yazar Kari Jormakka tarafından kaleme alınmıştır. Adım Adım Tasarım Yöntemleri kitabı 84 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 15,5 x 22 ebatında olan Adım Adım Tasarım Yöntemleri kitabın 1. Basım YEM Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Adım Adım Tasarım Yöntemleri pdf oku, Adım Adım Tasarım Yöntemleri PDF yandex, Adım Adım Tasarım Yöntemleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Adım Adım Tasarım Yöntemleri PDF Oku

YEM Yayın’ın baskısı bir süredir heyecanla beklenen, mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı öğrencileri için temel başvuru kaynağı olma niteliği taşıyan “Adım Adım” dizisi yayınlandı.

Tasarım Fikirleri – Tasarım Yöntemleri – Taşıyıcı Sistemler – Yapı Malzemeleri adlı, anlatım bütünlüğü yönünden birlikte okunması önerilen ve içerik yönünden birbirini tamamlayan dört kitaptan bir araya gelen dizinin amacı, mimarlık disiplinindeki farklı faaliyet ve uzmanlık alanlarında yaşanan süreçleri sıra sıra takip ederek, bu süreçlerde karşılaşılan temel poblemleri, süreçlere etik eden etkenleri ve çözüme ilişkin geliştirilen belli başlı yaklaşım ve ilkeleri, bilinmesi kolay açıklamalar ve ufuk açıcı önerilerle ayrıntılı bir biçimde ortaya koymaktır.

Dizinin ilk kitabı Tasarım Fikirleri, mimari tasarım sürecinin başlangıç aşamasına odaklanarak, tasarımcıların bir tasarım sorununi çözmeye yönelik fikirler üretmesine yol gösterecek öneriler ve ipuçları sunmaktaydı. Tasarım Yöntemleri adını taşıyan bu ikinci kitapta ise, Tasarım Fikirleri’nin sonuçları temel alınmış ve tasarımcıların bir tasarım sorununi çözerken yararlanabilecekleri bir dizi tasarım yöntemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Geometri ve doğal çevre, müzik ve matematik, bilinçaltı ve rasyonalist kaynaklar ile yaratım süreçlerinden hareketle geliştirilmiş bu yaklaşımlar çoğu kez tanınmış yapılardan örneklerle açıklanmış, mimarların belli çözümlere nasıl ulaştıklarını göstermek maksadıyla yapıların mimari çizimlerinden yararlanılmıştır. Belli bir tasarım yöntemini empoze etme amacı taşımayan kitapta, mimarlığın ve mimari tasarımın metodolojisine ilişkin genel bir fikir edindirme çabası öne çıkmaktadır.

Kitabı yayıma hazırlayan Bert Bielefeld’in kitaba ilişkin görüşleri şöyle:
“Bu kitap, tasarım sürecini harekete geçiren esin kaynakları ve ikazcıların anlatıldığı ‘Adım Adım Tasarım Fikirleri’nin sonuçlarını temel almakta ve esas olarak sezgilere dayalı değil, belli kurallara bağlı olan bazı tasarım metotları sağlamaktadır. Yazarların amacı, okuyucuya çeşitli yöntemler sunmak ve onları, bildikleri kavramları ve tanıdıkları mimarları daha ayrıntılı olarak incelemeye teşvik etmektir. Kitapta, geometri ve doğal çevre, müzik ve matematik, bilinçaltı ve rasyonalist kaynaklar ile yaratım süreçlerinden hareketle geliştirilmiş bazı yaklaşımlar anlatılmaktadır. Bu metotları açıklamak için, tanınmış yapılardan örnekler verilmiştir: Bu yapıların planları ve kesitleri, mimarların belli çözümleri nasıl elde ettiklerini göstermek maksadıyla analiz edilmiştir. Büyük ölçüde mimarlık tarihinden örnekler üzerine kurulu didaktik bir konsepti olduğundan (bu bakımdan ‘Adım Adım’ dizisinin diğer kitaplarından ayrılmaktadır) kitapta, metnin akışını bozmamak için dizinin tipik şekilsel özellikleri kullanılmamıştır.

Mimarlık çalışmalarının yapısına uyarlanmış olan ‘Adım Adım Tasarım Yöntemleri’, ilk kez, tasarım metotları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen son sınıf ve yüksek lisans mimarlık öğrencilerini hedeflemektedir. Kitap, belli bir tasarım yöntemini empoze etme amacı taşımamakta; bunun yerine, belli gereksinimlere dayanan tasarım problemlerini çözmek için kullanılabilecek bir dizi pratik tasarım aracı sunmayı hedeflemektedir.”

Oliver Schürer ve Dörte Kuhlmann ile birlikte kitabı kaleme alan yazar Kari Jormakka ise şunları dile getiriyor:

“…Bu kitap, mimarlıkta tasarım yapmanın çeşitli metotlarıni, her birinin kuvvetli ve zayıf yönlerini saptamak üzere örneklerle incelemektedir. Bunların çoğu yakın tarihte geliştirilmiş, bazıları ise yüzseneler boyunca mimarların alet çantasının bir parçası olmuştur. Birçok kuramcı, dünya üzerindeki bütün yapılara uygulanabilen evrensel bir yöntem sunduğunu savunmuştur. Oysa belli bir yöntemin, her çalışmada uygulanabilecek tek doğru yöntem olmadığını savunmak için de çok geçerli nedenler mevcuttur. Bu nedenle, belli bir tasarım sorununi çözmek için en uygun yöntemi seçmek mühimdir. Birçok yönteme aşina olmak tasarımcıya büyük esneklik sağlar. Lakin yöntem, tasarım problemlerini otomatik olarak çözecek bir makine değildir: Tasarımda karşılaşılan poblemleri çözme zahmetinden kurtarmaz, tasarımcının sorunlara odaklanmasını sağlar…”

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu