Felsefe Kitapları

Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine Pdf indir

Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine kitap ile ilgili özet bilgiler. Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine kitabı yazar İbrahim Kalın tarafından kaleme alınmıştır. Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine kitabı 200 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine kitabın 1. Basım İnsan Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine pdf oku, Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine PDF yandex, Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Açık Ufuk – İyi Doğru ve Güzel Düşünmek Üzerine PDF Oku

“Düşünceler ruh ve zihin dünyamızda cereyan eden soyutlamalardan ibaret değildir. Var olma şekilimizi, benimsediğimiz düşünceler belirler. İyi olmak için iyiyi düşünmek, doğru olmak için doğrunun peşinden gitmek, güzel olmak için de güzeli kavramak gerekir.” diyen İbrahim Kalın, düşünmenin çileli ama kendini bilmek ve bulmak için varoluşsal bir gereklilik olduğunu derinlikli bir biçimde ortaya koyuyor. Düşünmenin değil; iyi, güzel ve doğru düşünmenin erdemini vurguluyor ve düşüncenin ufkunu açık hâle getiriyor.

Düşünmek yola çıkmaktır. Herhangi bir yola değil, bizi hakikate götürecek yola koyulmaktır. Düşünmek, Eflatun’un mağiçinden çıkmak için ayağa kalkmaktır. Duvara yansıyan gölgelerin hakikatin kendisi değil, yalnızca gölgesi olduğunun farkına vararak ışığın kaynağına yönelmektir. Düşünmek, ayağa kalktığınızda size müstehzi bir biçimde bakanlara aldırmadan kapıya doğru yürümektir. Ayağınıza vurulmuş zincirlerden kurtulmak için önce zihninize vurulmuş prangalardan kurtulmaktır. “Mağaradan çıkanı vururuz.” diyenlere aldırmadan aklının ve vicdanının sesine kulak vermektir. Düşünmek tehlikeli ve çileli bir iştir.

Doğru düşünmek erdemli olmayı garanti altına alır mı? Düşünmek, ahlaklı olmak için yeterli midir? Bilmek, her zaman doğruyu yapmak manasına gelmektedir mi? Düşünmeyi zihinsel bir faaliyete indirgeyen ekoller bize bu noktada tatmin edici yanıtlar veremezler. İyi, güzel ve doğruyu birbirinden ayrıştıran bir zihin yapısı, düşünce ile erdemli davranış içinde doğrudan ve zorunlu bir ilişki kurmaz. Fayda ve kârı yükseltmek için uygulanan yöntemler kapitalist üretim-tüketim kaideleri içinde iyi ve doğru kabul edilir ama akıl ve erdem terazisine konulduğunda sınıfta kalırlar.

Düşünmek ile ahlak, tefekkür etmek ile erdemli davranmak içinde ayrılmaz bir bağ mevcuttur. Bir düşünce bizi doğru davranışa götürmüyorsa ya düşündüğümüz şeyde veya düşünme şekilimizde bir sorun var demektir. Gerçek düşünce, bizi iyi, doğru ve güzel davranışa götürür. Bundan dolayı düşünmek, salt zihinsel bir eylem değildir. Sahih mânâda düşünmek, bütün varlığımıza nüfuz eder. Bizi sarıp sarmalar ve dönüştürür. Bir düşünce, tasavvur yahut duyguyu iliklerimizde hissetmeden onun mânâsını tam anlamıyla kavradığımızı söyleyemeyiz. Düşünce fakat varoluşumuzu dönüştürdüğü zaman iyi, güzel ve doğrunun elçisi olur ve hikmet sıfatını kazanmayı hak eder.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu