1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

19. Yüzyılda İzmir Kenti Pdf indir

19. Yüzyılda İzmir Kenti Pdf indir
0

19. Yüzyılda İzmir Kenti pdf indir, Ülkeler- Kentler Prestij türünde kaleme alınan 19. Yüzyılda İzmir Kenti kitap ile ilgili özet bilgiler. 19. Yüzyılda İzmir Kenti kitabı yazar Rauf Beyru tarafından kaleme alınmıştır. 19. Yüzyılda İzmir Kenti kitabı sayfadan oluşmakta olup ile basılmıştır. ebatında olan 19. Yüzyılda İzmir Kenti kitabın Literatür Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda 19. Yüzyılda İzmir Kenti pdf oku, 19. Yüzyılda İzmir Kenti PDF yandex, 19. Yüzyılda İzmir Kenti PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

19. Yüzyılda İzmir Kenti PDF Oku

“…Frenk mahallesinin kitapçıları, kozmopolit simsarların dört elle sarılarak buralara getirttiği, biraz zamanı geçmiş yeniliklerle doludur. Fransız edebiyatının bütün kötü romanları ve artıkları -tıpkı Kaptan Paolo’nun kahvehanesindeki şarkıcı gibi açığa çıkmış(gözden düşmüş) olanları- burada toplanmıştır…” Kitapta bulunan, bir Fransız gezgininin, İzmir’in 19. yüzyıldaki en ünlü caddesi “Frenk Caddesi” ni anlatırken kullandığı cümlelerden farklı çıkarsamalar yapmak tabi ki olabilecek; dünden bugüne, dışarıdan içeriye… Rauf Beyru’nun uzun araştırmalar neticesinde kaleme aldığı, belge, fotoğraf, gözlem ve haritalar ışığında masaya yatırdığı elinizdeki bu kitapta da yabancı seyyahların ışığında yol aldığımızı göze çarpıyor. Buna karşın, kendi içlerindeki çelişkileri de yine zıt belgelerle dile getiren Beyru, böylece farklı perspektiflerle, İzmir kentini olabilecek olduğunca doğru okumamıza ve oryantalist bakış açısını kırmaya çalışmıştır.

Kitapta; 18. ve öncedenki yüzsenelerda, İzmir kentinin fiziksel yapısı, bu husustaki, kaynakların sınırlılığı ve öznelliği sebebiyle, fazla ayrıntılara inilmeden kısaca anlatılmaya çalışılmıştır… Yazılı ve özellikle de görsel belgelerin daha kolay bulunabildiği 18. yüzyıl sonlarından 20. yüzyılın ilk dönemlerine uzanan zamanda İzmir kenti; yaşam şekili, ticari hayat, kültürel gelişim, yerleşim, nüfus dağılımı gibi farklı başlıklar altında incelenerek, kitabın dünden bugüne bir köprü oluşturma niteliği taşıması amaçlanmıştır.

Sadece bilgi edinmekle yetinmeyip, bugüne dair sorduğumuz soruların cevabının geçmişte yattığının da altı çizilmiş, bu yönüyle de kitap, adeta “bir pusula” işlevini yüklenmiştir.

İzmir’in en yoksul mahallelerinde Türk ve Museviler yaşadığı için, buradaki yaşam şekili yabancı seyyahlarca kayda değer görülmemiş, daha çok Frenklerin yaşadığı, kentin batıya dönük yüzü -İzmir’in sahil bölgesine doğru olan bölgeleri- kaleme alınıp, resmedilmiştir. Türk ve Musevi mahallelerinin şimdilerde de bazı değişimlere rağmen varlıklarını korumuş olmaları, o dönemin bilgi ve belge yoksunluğunu bir ölçüde telafi eder gibidir. “Türk mahallesinin sokakları tam bir labirent görünümündedir.ve yolunuzu kaybettiğinizde istediğiniz yeri bulabilmek için saatlerce dolaşmanız gerekebilecektir.” Kitapta geçen, adı belirsiz bir yazarın 19. yüzyıldaki Türk mahallesi ile ilgiliki bu izlenimi bugün için hala tanıdık bir kavram…Rum, Ermeni ve Frenk mahalleleri ise, 1922 yangınından sonra tamamen yok olmuş ve İzmir’in yeni yerleşim bölgeleri oluşturulmuştur. Bu bakımdan, kitap, kentin yok olan semtlerinin fiziksel ve yaşamsal yapısını aydınlatması yönünden bir hayli önem taşımaktadır.

Başta Paris Milli Kütüphanesi, Pensilvanya Üniversitesi Kütüphanesi, Atina Gennadion Kütüphanesi, Riyad King Saud Üniversitesi Kütüphanesi olmak üzere bir çok ülke kitaplığından yararlanılarak hazırlanan elinizdeki bu kitabın oluşum süreci 15 yıllık bir araştırmanın ürünü. “19. Yüzyılda İzmir Kenti”, aslında önceden yine Literatür Yayınevi tarafından yayına giren, Rauf Beyru imzalı “19. Yüzyıl ve Öncesinde İzmir’de Yaşam” adlı kitabın bir devamı, tamamlayıcısı niteliğindedir.

İçindekiler

Giriş
19. Yüzyıl Öncesinde İzmir Kenti
19. Yüzyıl İçinde İzmir Kentinin Gelişme Süreci
İzmir’de Yaşama Alanları
Yakın Çevre Yaşama (Konut) Alanları
İzmir’de İş Ve Çalışma Alanları
Tarımsal Etkinlikler Ve Tarım Alanları
Sanayi Etkinlikleri Ve Alanları
Ticaret Etkinlikleri Ve Alanları
19. Yüzyılda İzmir’in İlginç Mekanları
İzmir Çarşıları
İzmir Çarşılarının Mekansal Ve İşlevsel Dağılımı
Kentin Gezinti, Dinlenme Ve Eglence Agırlıklı Kesimleri
Marina
Kordonlar
Meyhane Boğazı –
Gül (Güller) Sokağı
Kervan Köprüsü
Mezarlıklar
19. Yüzyılda İzmir’de Ulaşım
Kara Ulaşımı- Deniz Ulaşımı
Demiryoru Ulaşımı
Kentiçi Toplu Taşınım Ve Yeni Projeler- Kent

Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Yayınevi: Literatür Yayıncılık